במסגרת פרויקט החוצות ״דרך מרפסת״, יצא מוזיאון תל אביב לאמנות, בשיתוף חברת ״דורון הקרנות״ ומקרני אפסון, לסיור לילי בעיר במסגרתו הוקרנו יצירות וידאו להנאת התושבים הספונים בבתיהם.

העובדה שמוזיאון תל אביב לאמנות סגור בתקופת הקורונה, הביאה את אנשי המוזיאון להחלטה שאם המבקרים לא יכולים להגיע למוזיאון, המוזיאון יגיע אליהם. במסגרת הפרויקט, תחת הכותרת ״דרך מרפסת״, מוקרנות מבחר עבודות וידאו מאוסף המוזיאון על קירות מבנים, מול חלונות ומרפסות בתים של תושבים בסגר. בערב הראשון של המבצע, שכבר יצא לדרך, הוצגו מבחר עבודות וידאו שהוקרנו על מבנים ברח' טשרניחובסקי, על קירות דיזנגוף סנטר ועל הבתים ההיסטוריים שברחוב נחלת בנימין. לדברי הנהלת המוזיאון: ״הקרנת העבודות במרחב העירוני מאירה את כושרו הנוודי של המדיום ואת יכולתו לממש את הופעתו על מצע שונה מקירות הגלריה״.

הפקת המבצע הוטלה על חברת דורון הקרנות מחשב ווידאו, וידאו ארט ווידאו מפינג וההקרנות בוצעו באמצעות מקרני הלייזר רבי עוצמה של Epson – ה-EB-L25000U . המקרנים הוצבו על גג רכב נוסע והאירוע צולם ע"י רחפן ווידאו והועבר בשידור לווייני לעמוד הפייסבוק של מוזיאון תל אביב ושודר בו זמנית גם בעמוד הפייסבוק של דורון הקרנות מחשב ווידאו.

בין האמנים שעבודותיהם הוקרנו: בן הגרי, ראפת חטב, הילה לולו לינ פרח כפר בירעים, אלונה רודה וגלעד רטמן. יוזמה: לילך שטיאט. אוצרות: דורון רבינא ודלית מתתיהו. לדברי האוצרים, ״הקריאה של העבודות מחדש בהקרנתן על קירות העיר העירומה, בעת הזו, עשויה להטעין אותן מחדש או לחזק את הגרעין הטראומטי הטמון בכל אחת ואחת מהן״.

״אין כל ספק שאירוע בו יש רכיבים חוויתיים, משאיר חותם חזק יותר על המשתתפים״, אומר קובי כהן, מנהל תחום המקרנים ב-Epson ישראל. ״חווית הצופים שפועלת על הרגש יוצרת חיבור רב עוצמה עם הקהל״. לדבריו, אימוץ ״יישומי החוויה״ בימים רגילים, הוא קריטי במיוחד לעסקי האירוח, תיירות והפקות אירועים. כהן מציין כי המחשב שנבחר למשימה המטלטלת הוא מקרן רב עוצמה שכוללת טכנולוגיית לייזר ששינתה את חוקי המשחק. לדבריו מדובר באחד ממוצרי הדגל של החברה שמשתתף כיום באופן פעיל באינספור כנסים, אירועי חוצות ומופעי ענק ברחבי העולם. ״זהו מקרן קל ביותר בשימוש, לא גדול במידות אך בעל עוצמה מרשימה במיוחד שמפגין מקור אור של 25,000 לומן ובעיקר ׳קשוח׳ ועמיד ביותר לכל פגעי הסביבה.

צילומים: Guy Yechiely